W związku ze zmianą przepisów od 1 maja 2016 r. właściciele działek rolnych mają trudności w uzyskaniu kredytu hipotecznego.
Aby uzyskać kredyt, potrzebne jest przekształcenie działki z rolnej na budowlaną. Często jest to proces długo terminowy. W przypadku działek posiadających pozwolenie na budowę, wyłączenie gruntu z produkcji rolnej odbywa się na podstawie planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy.
Rozwiązaniem jest dokumentacja geodezyjna stanowiąca podstawę do zmiany zapisów w ewidencji gruntów, a następnie w księdze wieczystej.
Działka rolna |
Etapy przekształcenia:
- Wykonujemy operat geodezyjny i na podstawie którego zostanie zaktualizowana mapa ewidencyjna, (czynność to może zostać wykonana jednocześnie przy sporządzaniu mapy do celów projektowych przy budowie).
- Rozpoczęcie budowy zgodnie z wydanym pozwoleniem na budowę / przyjęcia zgłoszenia i wytyczeniem budynku dla gruntów oznaczenie przejściowe: Bp – Zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie zabudowy).
- Aktualizuje danych ewidencyjnych w ewidencji gruntów i budynków przez geodetę.
- Złożenie wniosku o aktualizację sposobu korzystania w dziale I KW na podstawie aktualnego wypisu z Ewidencji gruntów i budynków. (egib)
Działka zabudowana po przekształceniu na budowlaną |
Wyłączenie z produkcji rolnej jest niezbędne dla gruntów o klasie: I, II, III, IIIa, IIIb, IV, IVa, IVb, V i VI, wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego. Dla gruntów pochodzenia mineralnego wyłącznie jeśli są objęte ochroną w oparciu o Uchwałę Rady Gminy. Poza terenami miejskimi, wyłącznie z produkcji rolnej gleb min. I i II może być niemożliwe, dla osoby nie będącej rolnikiem.
Nieruchomość rolna to działka, która została sklasyfikowana jako grunty orne, sady, łąki, pastwiska i grunty pod budynkami, stawami czy rowami, grunty zadrzewione, nieużytki (oznaczenie wg wypisu z rejestru gruntów: R, S, Ł, Ps, Br, Wsr, W, Lzr, N).